Středa, 24 července, 2024
události

Základní principy feng shui a jak si podle nich zařídit domácnost?

- Komerční sdělení -aktuality

Domov je našim bezpečným útočištěm a pravděpodobně jsme si to po dlouhých měsících zadržování se v něm neuvědomovali více než nyní. To, jak jsou naše domácnosti uspořádány, zorganizované a udržované, může mít silný vliv na to, jak se cítíme, jak jsme produktivní nebo jak dobře spíme. O to více, pokud sdílíme tento prostor i s jinými lidmi, kde se naše jednotlivé energie a osobní styly navzájem ovlivňují.

Foto: pixabay
V dnešním příspěvku vám představíme starodávnou čínskou praxe, jejímž cílem je přinést do vašeho domova více rovnováhy a harmonie. Ano, mluvíme o feng šuej.

Co je feng šuej?

Feng šuej je systém starodávných praktik, jehož cílem je zlepšit pohodu uvnitř prostoru (ať už je to dům, kancelář nebo zahrada) pomocí dobrého toku energie v tomto prostoru. Je to čínské umění proudění a směrování zemských a atmosférických sil a jinových a jangových energetických směřování s cílem najít to nejvhodnější místo pro člověka v daném prostředí. Dnes se feng šuej používá zejména při řešení interiérů, zútulnění domácnosti a zahrad.

Mohlo by vás zajímat: Jak zútulnit domů za pár minut

Stručně řečeno, zdobení domácnosti pomocí feng šuej znamená vědět, jak zvolit správné barvy a dekorativní prvky a použít je v konkrétních oblastech vašeho domova tak, aby přinesly pozitivní energii do vašeho prostoru a do různých oblastí vašeho života.

Feng šuej není o zavedení přísných pravidel, protože přísnost neprodukuje zdravý tok energie. Také to ale není jednoduchý postup, koupit si hromadu symbolů feng šuej, jako jsou zvonkohry, krystaly nebo sošky anděla a náhodně jejich rozmístit po svém domě. Jde o pochopení toho, jak věci v našem prostředí navzájem souvisejí, a s nadhledem a péčí je aplikovat ve svém prostoru.

Abyste lépe pochopili základní koncepty a principy a o co jde, začneme jednoduchým rozčleněním.

Čtyři základní pojmy ve feng šuej

Nejlepší způsob, jak začít chápat, jak funguje tento systém praktik feng šuej, je podívat se na některé základní pojmy. Jedná se o princip pěti prvků, oblasti bagua, použití barev a představu pozice.

  1. Pět prvků

Ve feng šuej používáme pětiprvkové systém, který pochází z taoistické filozofie. Tento systém se zaměřuje na cykly přírody a na to, jak spolupracují, aby byly v rovnováze. Pěti živly jsou zem, kov, voda, dřevo a oheň. Každý prvek souvisí s určitými vlastnostmi, stejně jako s barvami a tvary, které lze použít jako designové prvky. Správné umístění pěti prvků ve vašem prostoru stimuluje Chi (energie) a podporuje pohodu.

dřevo

Dřevo souvisí s růstem, léčením a vitalitou. Je reprezentován zelenou, modrou a zelenomodrou barvou i vysokými sloupkovými tvary. Zelené pokojové rostliny jsou zvláště skvělým způsobem, jak představit dřevěný prvek vašemu domovu.

oheň

Oheň představuje energii slunce, inspiraci a s nimi i pocit radosti a tvořivost. Je to také prvek lásky, romantiky a vášně. Oheň je zastoupen v odstínech červené, jasně žluté, oranžové, růžové, fialové a purpurové a tvary trojúhelníků. Lampy a svíčky v jedné z výše uvedených barev, jsou skvělým způsobem, jak přidat oheň do vašeho domova.

zem

Zem znamená výživu, ochranu, stabilitu a podporu. Poskytne vám vnitřní pocit uzemnenosti a míru. Proto je zásadním prvkem, který můžete přidat do vašeho hektického a stresujícího moderního života. Je vyjádřen zemitými barvami, jako je žlutá, béžová, oranžová a hnědá, stejně jako se čtvercovými tvary a těžkými předměty. Element zem můžete do svého domova přidat pomocí čtvercového žlutého koberce, pevného obdélníkového stolu, fotografií či obrázků země.

Tip: Prvek Země vyjádřený v béžových, písčitých a tělových barvách a je zvlášť vhodný pro ložnici. Tento prvek můžete přidat pomocí keramiky, béžových koberců, světle žlutých polštářů, fotografií a obrázků krajiny a podobně.

Mohlo by vás zajímat: Jak zařídit bydlení v přírodním stylu

kov

Kov přináší strukturu, disciplínu, výkonnost a produktivitu a preciznost. Také eliminuje rušivé vlivy a pomáhá vytvářet pocit klidu, jasnosti a lehkosti. Kov představuje bílá, šedá a metalická barva i kruhové tvary. Dekorace, které dodají vašemu prostoru kovový prvek, například bílé polštáře a koberečky, šedé stěny nebo ozdoby na stěnu, kovové rámy a misky.

Tip: Chcete-li do svého prostoru přidat kov, zkuste přidat kulatý kovový květináč nebo lampu.

voda

Jako jeden z nejmocnějších prvků, voda přináší osvěžující energii harmonie a představuje hlubokou moudrost, jakož i spojení s ostatními a světem kolem nás. Barvy vody jsou modrá a černá a zvlněné tvary. Chcete-li do svého prostoru přidat vodu, použijte zrcátka, fontány, obrázky vody, modré koberečky a podobné ozdobné kousky.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek