Středa, 24 července, 2024
události

Stolování je pro mě velmi důležité

- Komerční sdělení -aktuality

V dnešní uspěchané době je společné stolování občas vzácnost. Přitom je to ideální způsob, jak zpomalit a užít si společné chvíle s rodinou či s přáteli. O tom, jak si stolování zpříjemnit a užívat jsme si povídali s Alžbetka Bartovou, která se tomuto tématu věnuje na svém blogu.

Alžbetka, autorka blogu stolovat Doma nám v rozhovoru prozradila:

proč je pro ni stolování důležité
jak si najít vlastní styl při stolování
jak být dobrou hostitelkou
jaký univerzální kousek inventáře by neměl chybět v každé domácnosti
tipy na letní stolování, ale i „zerowaste“ nápady při stolování
Alžbetka, máš vlastní blog s názvem stolem Doma. Co pro tebe stolování znamená?

Stolování je pro mě velmi důležité. Je to čas, který můžeme jako rodina strávit spolu, zpomalit, vychutnat si jídlo a popovídat se. Zároveň po jídle od stolu neutiecť, ale pokračovat v rozhovorech a cítit se spolu příjemně.

Co ti na stole nesmí chybět při každodenním a slavnostním stolování?

Při každodenním stolování: Řád 🙂 Stůl je u nás velmi využívané místo a během dne při něm řešíme různé věci. Když si sedneme k jídlu, nechci, aby nás rozptylovalo něco, co k jídlu nepatří. Ať už jsou to hračky nebo pracovní papíry. Každý den se snažíme vychutnat si alespoň jedno společné jídlo, ale stůl speciální nezdobí.

Při slavnostním stolování: Svíčky. Jejich světlo vytváří útulnou atmosféru tak přes den, tak večer, v kombinaci s umělým osvětlením. V naší rodině se snažíme stolovat slavnostnější kdykoliv během roku, například v neděli, neomezujeme se na svátky dvakrát do roka.

Jaký je podle tebe univerzální kousek inventáře, který by neměl chybět v každé domácnosti?

Jídelní souprava. I když zní jídelní souprava jako samozřejmost, často při koupi zapomínáme, že může nastat situace, kdy k sobě pozveme hosty. Proto doporučuji najednou koupit alespoň dvě sady talířů, sklenic a příborů, které poslouží i na stolování s návštěvou.

Máme tu léto. Jaké jsou tvé tipy na letní stolování?

V létě trávíme hodně času venku s rodinou a přáteli. Nejčastěji právě u stolu, ve všední dny a v neformální atmosféře. Proto bychom si měli stolování, co nejvíce zpříjemnit a zároveň usnadnit. Upřednostňujeme přírodní doplňky a rychlé jídla, které si můžeme připravit i předem. V létě je k dispozici množství sezónního ovoce, zeleniny a bylinek, které mohou být nejdříve chutnou ozdobou stolu a později přirozeně součástí pohoštění.

Máš nějaké „zerowaste“ nápady využitelné při stolování?

Jednoznačně nahradit papírové ubrousky látkovými ubrousky, nejlépe z přírodních materiálů jako je bavlna a len. Jsou ekologické, ale zároveň působí elegantně a naše stolování posunou o level výše.

Jak si najít vlastní styl při stolování, aby vystihoval atmosféru toho našeho domova?

Nespěchat. Zajímat se o toto téma. Číst, hledat inspirace, ale vždy vnést domů něco vlastní, osobní, co nás vystihuje. Není třeba se bát ani kombinovat. Pokud někdo preferuje moderní styl, ale zároveň cítí nostalgii, když drží v ruce talíř po babičce, je to v pořádku. Právě osobní charakter dělá atmosféru jedinečnou.

Čím vytváříš příjemnou atmosféru a kouzlo domova u vás doma?

V každé místnosti se snažím vytvářet pěkné zátiší. Pomáhají mi zejména svíčky, květiny a různé osobní předměty. Mám slabost na světýlka, proto je světelný řetěz u nás celoročním dekorací 🙂


Tip redakce: Připravte svým hostům originální občerstvení o kterém si budou ještě týdny vyprávět.


Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek