Středa, 24 července, 2024
události

Víte, proč mají obchodníci rádi obchodování s futures?

- Komerční sdělení -aktuality

Futures, jak jsou velmi často označovány futures kontrakty, jsou finanční kontrakty, v nichž se prodávající a nakupující zavazují ke směně v dopředu určeném okamžiku jisté množství finančního aktiva nebo komodity za předem danou cenu. Může jít tedy o obchod s ropou, obilovinou, cizí měnou… Typickou je pro futures kontrakty denní kalkulace, odhalení zisků i ztrát.

Investice do futures má mnohé využití

Futures kontrakty vám mohou udělat několik služeb, lze je použít více způsoby. V první řadě je lze použít jako formu zajištění, kdy jsou trhy s futures považovány za dobrou možnost, jak se zajistit do budoucna před cenovými výkyvy. Toto tedy může snížit riziko, že se bude vývoj ceny ubírat špatným směrem. Důležité je ale připomenout i to, že naopak může obchodník přijít o možnost na výhodné změně ceny vydělat.

Využití je dobré i jako forma investice do podkladového aktiva. Můžeme ji udělat i tehdy, když nemáme dost financí. Obchodování s futures je možné s využitím pákového efektu, na otevření pozice je nutné splatit jen margin. Pákovým efektem lze zvýšit zisky.

Použití je možné i jako spekulace. I tady můžeme jako u investování do podkladového aktiva použít finanční páku.

Několik druhů futures kontraktů

Všechny futures kontrakty můžeme rozdělit na komodity, akcie, měnové páry, dluhopisy.

Pokud se tedy rozhodnete pro nákup futures, budete souhlasit s tím, že koupíte něco, co ještě vůbec nemuselo být vyprodukováno, nebo „to“ druhá strana zatím vůbec nemusí vlastnit, a zaplatíte předem stanovenou cenu. Této pozici říkáme „long“. Pokud se podíváme na prodej futures, tady se zavazujeme nějakou komoditu nebo finanční instrument prodat za předem danou cenu. Tady hovoříme o pozici „short“.

V některých případech ani při obchodování s futures na komodity nemusí dojít ke skutečnému, tedy fyzickému vypořádání.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek