Slovensko je dobré v psaní vizí a akčních plánů, řada věcí však nezrealizuje a neklade dostatečný důraz na splnění cílů. Shodli se na tom někteří odborníci v diskusním panelu mezinárodní konference ITAPA o digitální budoucnosti Slovenska. Zazněl však i opačný názor, že strategie nejsou psány dobře, přičemž zásadním problémem je zastarávání informačních systémů.
Ján Bučkulák z oboru informatiky a elektronických služeb na Úřadu vlády SR řekl, že když stát tvoří dokumenty s charakterem akčního plánu, měl by tam psát to, co dokáže zrealizovat. „Ale potom reálné každé jedno ministerstvo na tom svém písku má přispět konkrétními věcmi,“ poznamenal s tím, že pokud se tak nestane, zůstane to jen vizí.
Státní tajemník Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace (MIRRI) SR Ján Hargaš zase vyzdvihl prioritizaci úsilí. Je třeba rozlišit, co je a co není důležité v rámci digitalizace. Souhlasil, že důležitá je i proveditelnost vizí.
Naopak představitel IT Asociace Slovenska (ITAS) Marián Marek si myslí, že ani dosavadní strategie Slovenska nebyly dobré a Slovensko se nachází na křižovatce starého a nového přístupu. „Zásadní problém je v tom, že jak každý informační systém morálně zastarává, tak i celý slovenský e-goverment byl prakticky koncipován někdy kolem roku 2005, dnes je 15 let,“ řekl Marek s tím, že byl tvořen za tehdy platných pravidel a tehdy dostupných informačních technologií. V současnosti by se však mnoho věcí podle něj dalo dělat elegantněji z pohledu koncového uživatele a levněji z pohledu státního rozpočtu. Třeba proto podle něj jednak zvelebovat stávající systém, ale zejména vytvářet předpoklady pro něco nového.