Středa, 24 července, 2024
události

Evropské ceny plynu stouply, protože Rusko zřejmě nezvýší dodávky, jak slíbilo

- Komerční sdělení -aktuality

Evropský referenční termínovaný kontrakt na plyn se na burze v Amsterdamu posílil až o 9,7 % a jeho cena se dostala na 81,23 eura za megawatthodinu (MWh). Později přišel o část zisků a těsně před desátou hodinou SEČ se obchodoval s plusem 7,1% po 79,25 eura za MWh. Ekvivalentní britský kontrakt na plyn zdražil o 8%.

Objednávky na kapacity přepravy plynu přes plynovod Jamal ukázaly, že dodávky zůstanou pod normálem iv pondělí. Navíc Jamal, který vede z Ruska přes Polsko do Německa, v pondělí ráno stále pracoval v reverzním módu, to znamená, že plyn proudí ze západu na východ.

Ruský prezident Vladimir Putin slíbil, že Rusko začne posílat více plynu do Evropy od pondělí, kdy nařídil koncernu Gazprom naplnit evropské zásobníky poté, co dokončí plnění zásobníků v Rusku. Gazprom místo toho uvedl, že tento týden neprodá žádný plyn přes svou spotovou platformu. Rovněž nebyly na pondělních aukcích rezervovány žádné extra přepravní kapacity na dodávky plynu do Evropy během tohoto týdne.

„Je to zklamání, jelikož trh s plynem potřebuje vyšší dodávky,“ uvedl obchodník nizozemské eneregtické firmy PZEM Niek van Kouteren. „Pokud Rusko nezvýší dodávky, ceny zřejmě budou pokračovat v růstu.“

Evropské ceny plynu se letos více než ztrojnásobily. Hlavním důvodem jsou slabé dodávky z Ruska. Moskva opakovaně prohlásila, že může dodávat více plynu po spuštění provozu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Podle některých evropských politiků Rusko tímto způsobem tlačí na Německo a Evropskou unii (EU), aby schválili provoz plynovodu Nord Stream 2.

Evropské zásoby plynu jsou na začátku aktuální topné sezóny nejnižší za více než deset let. Obchodníci čekají na více dodávek z Ruska a rostou obavy, že v případě chladné zimy nebude dostatek plynu.

Dodávky ruského plynu do Německa přes plynovod Jamal se opět zastavily v sobotu (6. 11.) ráno, ukázaly to údaje německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Namísto toho nyní plyn proudí z Německa do Polska. Jamal začal pracovat v reverzním módu již předcházející sobotu 30. října, což trvalo až do čtvrtka (4. 11.), kdy se obnovily dodávky do Německa, i když výrazně pod kapacitu plynovodu.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek